od Felix | in Novinky a zprávy | 0 komentářů
“Jak vzniklo Furniture Studio?”
V našem prvním příspěvku vás seznámím s průběhem vzniku našeho programu pro návrh a výrobu nábytku v truhlářské výrobě.
Nápad na vytvoření programu pro truhláře přišel na začátku roku 2012. Náš šéf vývoje se rozhodl, že si doma vyrobí kuchyň a jako správný domácí kutil se do toho pustil s nadšením.
Nějakou zkušenost s výrobou nábytku už měl, protože během historie naší firmy jsme vyvinuli spoustu aplikací a programů pro různé stroje a mimo jiné i pro CNC a NC obráběcí stroje pro truhlářskou výrobu. Začínal tak, že si kuchyni namaloval tužkou na kus papíru a v Excelu si udělal kalkulační tabulku, která počítala rozměry jednotlivých dílců skříněk. Když svůj návrh dokončil vyplnil si formulář blízkého nářezového centra, aby mu nařezali a ohranili dílce. Vše proběhlo hladce a cca za 2 týdny mu přivezli dílce až domů. Vše si pěkně roztřídil a začal se samotnou výrobou.
Vše probíhalo hladce až do okamžiku, kdy zjistil, že mu dva dílce chybí. Jak se to mohlo stát? No jasně, při vyplňování formuláře nářezového centra nepřepsal dva dílce do tabulky. A problém byl na světě. Naštěstí v nářezovém centru byli ochotní a dva díly mu uřízli ze zbytku desky.
A tady vznikl nápad, jak podobným situacím předejít. Vždyť podobnou chybu může udělat každý. Nebylo by lepší, kdyby takový formulář vyplnil nějaký program? Navrhnu si kuchyni, skříňku, obývací stěnu nebo vestavěnou skříň a program pak za mě vyplní formulář nářezového centra. Vždyť je to jen tabulka v Excelu. A tak jsme začali hledat program, který by přesně tohle za nás zvládl a přitom nestál spoustu peněz a nebyl zbytečně komplikovaný jen proto, že umí dalších 100 funkcí a parádiček, které ani nepotřebujeme.
K našemu překvapení jsme takový program nenašli. Ne že by nebylo na trhu dost programů pro truhláře. Naopak je z čeho vybírat. Některé mají dlouhou tradici a umí velké množství funkcí určených zejména pro velkovýrobu nábytku. I cena tomu však odpovídala a jejich obsluha už vyžadovala vyšší úroveň znalostí obsluhy 3D programů. Pokusili jsme se vžít do role obyčejného truhláře. Vždyť on k takovému programu usedá jen několikrát do měsíce. To přeci není program, který využívá několik hodin denně. Musí sehnat materiál, vyrobit zakázku a nakonec namontovat u zákazníka. Nemůže vysedávat u počítače a zkoumat jak se asi dá udělat to či ono. To mu nikdo nezaplatí a vydělat si nějak musí. Navíc, za měsíc to zase zapomene. Potřebujeme nějaký jednoduchý program, který pomáhá zejména v těchto oblastech:
- Tvorba návrhu projektu nejlépe přímo ve 3D s možností nanášet textury skutečných materiálů, aby výsledný efekt mohl posloužit k prezentaci u koncového zákazníka.
- Vytvoření jednoduché a přehledné výrobní dokumentace, aby bylo patrné z jakých dílců se projekt skládá, jaké jsou jejich rozměry a která strana dílce se opatří pohledovou hranou.
- Automatické vyplnění formuláře nářezových center, které nabízejí služby pro truhláře, aby se truhláři nestal podobný omyl jako v našem případě.
- Vytvoření soupisu položek materiálu pro výrobu formou objednávky.
- Vygenerování nářezového plánu přímo z programu, aby si truhlář udělal představu o spotřebě plošného materiálu a mohl materiál optimálně nařezat.
V průběhu vývoje se samozřejmě objevila spousta další nápadů, některé jsme zapracovali do programu hned a jiné teprve čekají na svou příležitost a schováváme si je do příštích verzí jako překvapení.
“A jak vlastně vývoj probíhal?”
Na začátku jsme samozřejmě vůbec netušili, co nás ve skutečnosti čeká. Postupně jsme se učili novým věcem a snažili jsme se je implementovat do programu. Cesta byla dlouhá a náročná.
Také jsme zjistili, že na složité věci často neexistuje úplně jednoduché řešení. A tak jsme nezřídka stáli před rozhodnutím, zda aktuální funkci do programu dát nebo raději ne, abychom jej příliš nezkomplikovali. Někdy to byl docela oříšek.
Zjistili jsme, že vývoj tak komplexního programu není procházka růžovou zahradou a je časově velmi náročný. Zvláště, když za vámi nestojí žádný investor a vy si nechcete půjčovat finanční prostředky na financování vývoje. Jelikož jsme malá rodinná firma, rozhodli jsme se celý vývoj financovat z vlastních zdrojů. Dělali jsme to tak, jak to umíme nejlépe, tedy realizací zakázkových projektů a vývoje software pro stroje a technologie a Furniture Studio jsme vyvíjeli paralelně. Bylo to sice časově velmi náročné a stálo nás to hodně sil, ale dnes můžeme říct, že jsme to zvládli bez tlaku investora za zády nebo zadlužování naší firmy. A tím se dostáváme k vysvětlení, proč nám vývoj trval celé 4 roky. Během vývoje jsme také komunikovali s výrobci materiálů, dvířek a dalších komponent pro výrobu nábytku, abychom program připravili na co nejširší využití.
Nakonec jsme 1.8.2016 došli až do cíle a zveřejnili jsme náš program pro truhláře na internetu. Záhy jsme však zjistili, že jsme na novém startu a to mnohem delšího závodu. Závodu, který se jmenuje “Závod o úspěch u zákazníka”. On to je spíš takový maraton s důrazem na vytrvalost a podmínky závodu se s moderní dobou velmi rychle mění. Ale takový už je podnikatelský život a my jsme přesvědčení, že máme silnou motivaci tento maraton běžet. Nechceme zvítězit, ale chceme být co nejvíce vpředu.
“Kam míříme?”
Míříme na truhláře živnostníky, malá a střední truhlářství. Chceme nabízet řešení, které není finančně náročné a technicky splní požadavky zejména truhlářů pro menší zakázkovou výrobu.
“Pomozte nám udělat Furniture Studio ještě lepší”
Budeme rádi, když nás budete sledovat a zajímat se o náš program pro truhláře. Naší snahou bude program pravidelně vylepšovat, odstraňovat chybičky a držet krok s moderním světem kolem nás. Plánů a nápadů máme hodně a realizovat je chceme všechny. Budeme na to potřebovat čas, ten správný zápal a v neposlední řadě prostředky. Ale tou nejdůležitější věcí je zpětná vazba vás truhlářů. Budeme velmi rádi, když nás v našem snažení podpoříte a napíšete nám, co se vám na našem programu líbí, co vám v našem programu chybí, ale i co se nám naopak vůbec nepovedlo. Rádi vaše náměty u nás prodiskutujeme a zkusíme je přinést v některé z příštích verzí našeho programu.
Děkuji, že jste dočetli můj první příspěvek až sem a slibuji, že ty další již budou o dost kratší.
Sledujte nás